V petek, 29.9. 2023, smo se z devetimi šestošolci in devetimi sedmošolci odpravili na turistično kmetijo Ambrož pod Krvavcem, ki je v osrčju narave.

Namen tabora je bil otroke povezati z naravo, da bi bolje začutili sebe in s tem tudi druge ter okolje. Kmetija nudi tudi stik z domačimi živalmi, kar je za otroke vedno atraktivno. Glavni nabor aktivnosti je bil usmerjen v ustvarjanje občutka varnosti, ki je temelj, da se posameznik in skupina lahko povežejo. Ko smo »prebili led« z igrami in aktivnostmi za zaupanje, smo se krepili in povezovali kot skupina. Velik poudarek sva želeli dati na ozaveščanje prisotnosti in stik s telesom, kar nam je okolica v naravi zelo olajšala. Na travniku, v stiku z zemljo, smo lažje začutili svoje telo in se odpravili na potovanje skozi vodeno vizualizacijo. Nekaterim otrokom je bila ta dejavnost blizu, drugim težja, saj so se težje umirili. V krogu smo prepoznavali prijetna in neprijetna čustva ter kje v telesu jih začutimo. Otroci so vaje izvajali v parih, se aktivno poslušali in potem skupaj tkali mrežo prijetnih in neprijetnih čustev, ki jih kot skupina in posamezniki prepoznavajo.

Z Rebeko sva z veseljem opazovali učence v drugačnem okolju, kako so prišle na plano določene veščine, ki jih v šoli ne opaziva, npr. veščina vodenja skupine, veščina reševanja skupinskega izziva, veščina povezovanja skupine, veščina spodbujanja manj motiviranih v skupini. Prav tako sva opazovali motiviranost otrok pri aktivnostih, ki so zahtevale potrpežljivost, vztrajnost, sodelovanje. Nekateri so naju presenetili v obe smeri. Najbolj pa vsa bili veseli tega, da so bili otroci ves čas brez telefonov, en z drugim, krepili in se urili v pristnih stikih tako med seboj, kot sami s sabo ter ljudmi in živalmi, ki so na kmetiji bivali.

Lahko napiševa, da smo našli v sebi in drug v drugem mnogo biserov.
Naš naslednji izziv pa je, da otroke popeljemo na popotovanje občutenja sebe skozi telo, ki je umirjeno in najdejo nov način dojemanja sebi skozi mir. Meniva namreč, da generaciji, ki živi v času sodobne tehnologije, manjka prav te umirjenosti.